1 min čitanja
PONEKAD OBITELJ NIJE NAJSIGURNIJE MJESTO ZA ODRASTANJE DJECE S TEŠKOĆAMA U RAZVOJU I MLADIH S INVALIDITETOM

Spominjući djecu s teškoćama u razvoju važno je naglasiti kako se svake godine u Hrvatskoj rodi 400000 djece s teškoćama u razvoju, od toga njih 101000 bude s nekim oblikom invaliditeta.  Nakon dva članka na temu obitelji u kojima smo se osvrnuli na važnost uže i šire obitelji za kvalitetan rast i razvoj djece s teškoćama u razvoju, odnosno  s nekim oblikom invaliditeta. U drugom članku smo se osvrnuli na poteškoće s kojima se obitelji u kojima su djeca s teškoćama u razvoju ili s nekim oblikom invaliditeta suočavaju, te kako se sve to odražava na kvalitetu odnosa u obitelji kao i na odgoj i skrb za djecu.

U ovom članku ćemo obratiti pozornost na djecu s teškoćama u razvoju koja su smještena u domove socijalne skrbi, SOS dječja sela ili su posvojena. Ukoliko se roditelji teško nose sa brigom za djecu kako onu zdravu tako i dijete ili djecu ş teškoćama u razvoju odnosno s invaliditetom te ukoliko su im u obitelji ugrožena njihova prava nadležne institucije će poduzeti pravne mjere zaštite za dobrobit djece. Spominjući pravne mjere zaštite dobrobiti djece iz nadležnosti zavoda za socijalnu skrb one podrazumijevaju: upozoravanje na pogreške i postupke u ostvarivanju skrbi o djetetu prva je najblaža mjera koja se izriče kada se uvidi da se obitelji nepravilno ili nemarno odnose prema prema djetetu (ne vode dijete na preglede, terapije ili ga zanemaruju posvećujući više vremena zdravoj djeci ili sebi). 

Najteža mjera koja se može izreći roditeljima za grubo kršenje djetetovih prava je žurna mjera izdvajanja i smještanja djeteta izvan obitelji .  Kako bi se roditeljima olakšala briga za dijete s teškoćama u razvoju ili s invaliditetom, te tako se izbjeglo kršenje prava djeteta ponajprije pravo na zdrav i siguran rast i razvoj pokrenuta je usluga rane intervencije. O ranoj intervenciji bit će riječi u nekom od sljedećih članaka. Ukoliko dođe do ove zadnje i najteže odnosno najrigoroznije mjere djeca s teškoćama u razvoju ili s invaliditetom se smještaju u domove za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi ili u udomiteljske obitelji kao i SOS dječja sela. Prema zadnjim dostupnim podacima iz 2023. godine u Hrvatskoj je 661 dijete smješteno u domove za djecu bez odgovarajuće roditeljske skrbi, od toga je 986 djece bez odgovarajuće roditeljske skrbi smješteno u domovima socijalne skrbi, dok je u udomiteljskim obiteljima 163 djece. 

Nažalost ne posjedujemo podatke koliko od navedenog su djeca s teškoćama u razvoju ili s nekim oblikom invaliditeta. Kada spominjemo djecu s teškoćama u razvoju ili s invaliditetom većina njih se smješta u domove socijalne skrbi kao što je Dom za djecu Zagreb podružnica Laduć, osim državnih domova djecu s teškoćama u razvoju ili s invaliditetom koja ne mogu biti u biološkim obiteljima Caritasov dom u Brezovici. 

Nažalost ima slučajeva kada se djeca s teškoćama u razvoju ne mogu vratiti u svoje biološke obitelji, te se pokreće postupak posvajanja djece s teškoćama u razvoju ili s invaliditetom. Prema podacima Hrvatskog zavoda za socijalni rad koji su objavljeni 24.1.2023. u Hrvatskoj je bio 211 djece s uvjetima za posvajanje najveći broj djece njih 15 od 0 - 3 godine, 57 u dobi 3 - 7 godina, te 125 djece u dobi 7 - 14 godina. Kada spominjemo zdravstveno stanje djece koja imaju uvjete za posvajanje njih 32 ima teže oblike oštećenja zdravlja, 42 ima lakše oštećenje, a što se tiče dobi 82 djece s oštećenjem zdravlja je starije od 10 godina. 

Kada spominjemo prednost kod posvajanja naglašavamo kako se njih 90% najteže odlučuje na posvajanje djece s oštećenjem zdravlja, nerijetko su to ljudi koji žive izvan Hrvatske.